Skip to main content

Екскурзия на туристи от клуба на ветераните

pensioneri 1Туристи от клуба на ветераните от ТД „Осогово“ град Кюстендил направиха екскурзия през септември 2024 годинa. Те посетиха: Хераклея Синтика, Рупите, с. Златолист – Преподобна Стойна, Мелник.
Нашата група имаше уникалният късмет, че в същия ден откриха втората статуя в античният град Хераклея Синтика. На следващият ден бе открита и главата.
Групата се наслади на прекрасната беседа от екскурзовода Георги. Научи интересни неща и видя много артефакти. Това е сред най-привлекателните археологически обекти на Балканите през последните 15 години. За него пишат древни гръцки и латински автори, сред които Омир, Херодот и Тукидид.
Повече от 100 години учените спорят къде се намира градът. Мраморна плоча с надпис на латински език, намерена през 2002 година, дава основание на учените да предположат, че градът е именно Хераклея Синтика. Става дума за писмо на император Галерий и цезар Максимин Дая от 307-308 година, в което владетелите се обръщат към хераклейците в отговор на молбата им да възстановят изгубените градски права.

pensioneri 3Градът, основан през ІV в. пр. Хр. в племенната територия на траките-синти, носи името на митичния герой Херакъл (Херкулес), който се смята за родоначалник на династията на древните македонски царе.
В древността Хераклея Синтика е основният град в североизточните предели на древното македонско царство. Оттук Александър Велики потегля на поход срещу съседни тракийски племена преди да завоюва огромната Персийска империя. В средата на ІІ в. пр. Хр. Хераклея Синтика е покорена от римляните. Градът е покровителстван от самия Октавиан Август – основателят на Римската империя.
Първите разкопки са правени от проф. Атанас Милчев през 1958 г., но системни такива започват през 2007 г. под ръководството на проф. Людмил Вагалински и Исторически музей Петрич. При проведените археологически проучвания се установява, че градът е бил модерен и е имал интензивен социално-икономически и религиозно-културен живот.
Хераклея Синтика ни впечатли. Сградите са представлявали изящни постройки, а представителните сгради на античния град са били изградени, следвайки градоустройствен план съгласно принципите на Хиподамовата система.
pensioneri 2В Хераклея Синтика всичко, което видяхме е такова, каквото са го оставили древните му обитатели. Откритията само се укрепват и консервират.
Следващата спирка на групата бе Рупите. Посетихме къщата на най-изявената българска ясновидка - Ванга. През 1994 г. самата тя финансира проект за построяване на храм, наречен Св. Петка. Разходката сред редките дървесни и животински видове, минерални извори и басейни бе наслада за всички. Легенда гласи, че земята в местността е наситена с особена енергия.
Запалихме по свещичка в манастира Св. Георги Победоносец в село Златолист. Поехме от енергията на чинара в двора, който е на възраст повече от 1300 години. Височината му е около 28-30 м. Обиколката на дънера - 6 метра. Местни хора смятат, че мястото, където расте дървото е един от върховете на енергийния триъгълник - село Златолист, параклис Св. Теодор Тирон в Рупите и село Катунци.
pensioneri 4

Последната спирка от нашата програма беше град Мелник.
В Кордопуловата къща и в историческия музей разгледахме богатата колекция от артефакти, свързани с хилядолетната история на града.
Мелник е основан от Александър Велики и при управлението на деспот Слав от царския род Асеневци, става една от 7-те средновековни столици на територията на съвременна България, в началото на XIII в.
Част от групата посети църквата Свети Никола. Тя датира от края на 12 век и могат да се видят следи от стенописи с висока художествена стойност, има фрески и рядко изобразявани сцени, както и надпис от 13 век. Камбаната на църквата е сред най-старите в Европа.

 

pensioneri-1
pensioneri-10
pensioneri-11
pensioneri-12
pensioneri-13
pensioneri-14
pensioneri-15
pensioneri-16
pensioneri-2
pensioneri-3
pensioneri-4
pensioneri-5
pensioneri-6
pensioneri-7
pensioneri-8
pensioneri-9

  • Created on .