Skip to main content

Кюстендилската общественост почете паметта на Людмил Янков и Стоян Наков

alpinisti 13На 17 апрол 2025 година, за поредна година Туристическо дружество „Осогово“ организира отбелязване на годишнината от смъртта на Людмата и Стоян Наков.
Людмил Янков загива само на 34-годишна възраст в любимата му планина Рила, в подножието на връх Камилата. На фаталния 17 април 1988 година героят е рамо до рамо с алпиниста Стоян Наков. Двамата падат от 200-метрова скала, след което тръгва лавина и ги затрупва. Сърцето на Янков спира там, където е биело най-силно през годините.
Пред паметния знак на алпиниста дойдоха кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, председателят на Общински съвет – Кюстендил Димитър Велинов, зам.-областният управител на Кюстендил Георги Джоглев, председателят на Туристическо дружество „Осогово“ Христо Абаджиев, роднини и приятели на алпиниста.

alpinisti 4Тук беше и неговият син Людмил Янков – младши, заедно със семейството си. Стотици деца и ученици също присъстваха на паметното събитие, а от туристическото дружество им подариха специално изработени значки.
Туристически хор „Осоговско ехо“ изпя едни от най-хубавите песни в репертоара си, посветени на Людмил Янков и алпинизма, а внучката на героя от Еверест – Бояна Янкова, рецитира стихотворението му „Цената на мечтата“, което той посвещава на приятеля си Христо Проданов, намерил смъртта си в опит да слезе от връх Еверест на 22 април 1984 година. Два дни по-рано той става първият българин, който стъпва на най-високата точка на планетата На 20 април 1984г. Людмил Янков тръгва на спасителна мисия, след като Проданов не се завръща, но така и не успява да спаси приятеля си.
Пред присъстващите беше припомнено, че с указ No.11 от 25.01.2025 г. президентът на Република България Румен Радев определя Безименният връх в Рила планина, с височина 2792 метра, да бъде наречен на връх „Людмил Янков“.
С едноминутно мълчание беше почетена паметта на алпинистите Людмил Янков, Стоян Наков и Стамен Станимиров, а след това бяха поднесени венци и цветя.
Отбелязването на 37-годишнина от гибелта на Янков завърши с със засаждане на дърво от вида „Каталпа“, предоставено от Държавно горско стопанство – Кюстендил, в което се включиха роднините на алпиниста.
alpinisti 29Последва и обща снимка за спомен и припомняне на текст, написан от почетния гражданин на Кюстендил – „Човек губи цял живот по нещо. Не е жалко, че накрая ще загуби и живота си, стига да запази вярата в смисъла на това, което прави всеки ден“.

alpinisti-1
alpinisti-10
alpinisti-11
alpinisti-12
alpinisti-13
alpinisti-14
alpinisti-15
alpinisti-16
alpinisti-17
alpinisti-18
alpinisti-19
alpinisti-2
alpinisti-20
alpinisti-21
alpinisti-22
alpinisti-23
alpinisti-24
alpinisti-25
alpinisti-26
alpinisti-27
alpinisti-29
alpinisti-3
alpinisti-4
alpinisti-5
alpinisti-6
alpinisti-7
alpinisti-8
alpinisti-9

  • Created on .