Skip to main content

Осогово пази богаството на България

Предлагаме Ви материал, публикуван на 18.03.2021 година в електроната страница: bgtourist.bg
Кюстендил. Стара народна приказка разказва как в деня, когато Господ раздавал на хората безценните си природни дарове, българите работили до късно на полето и отишли последни. На другите народи Бог вече бил раздал много от своите съкровища. На едни дарил високи планини, на други пълноводни реки. На трети излаз на морета. Какво да даде на работливите българи? Нищо вече не било останало за раздаване на човеците… И тогава Бог решил да им остави това, което бил заделил за себе си. От всичко по малко, но най-красивото! Дарил българите със снежни планини, а от върховете им се разкривали спиращи дъха гледки. Дал им топло синьо море, реки и гори пълни с живот. От земята бликнали лековити минерални извори…

Ако продължим приказката за нашия земен рай, няма да сбъркаме като кажем, че почти всичко това е събрано в планината Осогово. Или близо до нея.

От белите ски писти до топлия минерален басейн разстоянието е само половин час с кола.
„Голямото ни предимство в сравнение с всички останали зимни курорти в България е бързият и лесен достъп до пистите – разказва Явор Спиридонов, който е изградил и стопанисва съоръженията. – До тях се стига по асфалтов път. Предлагаме и безплатен паркинг. Спираш автомобила и се качваш на ските. Ако след няколко часа спускане в снега се потопиш в топлия минерален басейн, усещането е неземно. Комбинацията от ски и спа при нас е изключително достъпна. Кюстендил се намира на около 15 км от пистите и е известен със своите лековити извори.“

Ски зоната в Осогово е много добре подредена. Пистата „Людмил Янков“ е с дължина 400 м и широчина 35 м. Средния наклон е 17% при денивелация от 65 м. Влекът е тип „Паничка“ с капацитет 720 човека на час. Долната станция е на 1575 метра надморска височина, а горната на 1635.
Писта „Людмил Янков“ е със средна степен на трудност, но е подходяща и за начинаещи скиори. Оборудвана е със система за изкуствен сняг, обработва се ежедневно със снегоутъпкваща машина. Наречена е на кюстендилския алпинист, музикант, поет и автомобилен състезател – Людмил Янков-Людмата. Той е участник в експедициите „Лхоце ’81“, „Еверест’84“, покорявал е върхове в Алпите, Памир и Хималаите. Людмил Янков загива трагично на 17 април 1988 г. заедно със Стоян Наков под връх Камилата в Мальовишкия дял на Рила.
Втората писта се нарича „Осогово“. Трасето е около 1000 м., широчина 45 метра и среден наклон 30%. Денивелацията е 206 м. и от горната и част се открива чудесни гледки. Има два стръмни участъка и среден наклон 30%. Долната станция на ски влекът е на 1634 метра надморска височина, а горната на 1838. Писта „Осогово “ е с висока степен на трудност и е подходяща за напреднали скиори. Та също е оборудвана е със система за изкуствен сняг и се обработва със снегоутъпкваща техника. За любителите на силните усещания ски пистата е осветена за нощно каране. Между пистите „Людмил Янков“ и „Осогово“ е разположен и „Осогово Фън Парк“, който предлага на сноубордистите възможност за уникални изживявания.
В съседство се намира и „шейнарската писта“. Тя е дълга 1300 метра, но наклона е по-малък, което я прави подходяща за не чак толкова напреднали скиори. Ски пистата минава през живописна борова гора.
Планината край Кюстендил предлага незабравими изживявания не само през зимата. Местното туристическо дружество „Осогово“ целогодишно организира пешеходни преходи, в които се включват любители от всички възрасти.
„Традиционен за нас е походът до връх Руен, който е най-високата гранична точка на България – разказва Христо Абаджиев, председател на дружеството. – Всяка първа неделя на месец юли се събираме голяма група и потегляме. Преходът в едната посока е около 14 км. Обикновено отнема около 3 – 4 часа. Цялото приключение с отиване и връщане е приблизително 8 часа. Но изживяването си струва, а гледката от върха не може да бъде описана. Това е нещо, което трябва да се види и да се преживее. Връх Руен е висок 2251 м и от него се открива панорама към Стара планина, Витоша, Рила, Пирин, Беласица и Беломорието. В много ясно време в далечината се вижда синевата на Бяло море.“
В Кюстендилско има маршрути и за любителите на по-леки преходи. Разходката от село Ръждавица до водопад Полска Скакавица е само час половина. Заслужава си да се отиде и до село Гърбино, където е живял най-почитаният български светец Иван Рилски. А областният град Кюстендил също има какво да предложи на туристите.

osogovo-01
osogovo-02
osogovo-03
osogovo-04
osogovo-05
osogovo-06
osogovo-07
osogovo-08
osogovo-09
osogovo-10
osogovo-11

  • Created on .